Uredba (EU) 2019/2088 uvodi zahtjeve za objavljivanjem u vezi s održivošću u sektoru financijskih usluga.
Informacije sukladno članku 3. Uredbe (EU) 2019/2088
Strategije za integraciju rizika održivosti u procese investicijkih odluka
Rizik održivosti je događaj ili stanje koje se odnosi na okolišne aspekte, socijalna pitanja ili korporativno upravljanje čija bi pojava potencijalno mogla imati materijalne štetne učinke na vrijednost ulaganja.
Rizici održivosti nisu prikazani kao posebna vrsta rizika, već su uključeni u postojeće kategorije rizika jer utječu na postojeće vrste rizika kojima su investicijski fondovi potencijalno izloženi.
Strategija naših proizvoda stavlja poseban fokus na integraciju rizika održivosti u odlučivanju tijekom ulagačkog procesa. Prilikom uvođenja novih proizvoda i poboljšanja postojećih proizvoda, preferiramo one investicijske strategije koje su u skladu s ovom strateškom orijentacijom. Proizvodi koji se trenutno nude, proaktivno se ocjenjuju najmanje jednom godišnje i unaprjeđuju gdje je to moguće u smislu integracije rizika održivosti u odgovarajućoj strategiji ulaganja.
Procedure za uzimanje u obzir relevantnih rizika održivosti integrirane su u procese EAM-a. Kako bi se odredio način na koji su rizici održivosti integrirani u investicijske odluke, prvo su identificirani relevantni rizici održivosti. Zatim su identificirani rizici "prevedeni" u postojeće kategorije rizika te mjerljivi i procijenjeni u ovom trenutku.
Identificirani su sljedeći relevantni rizici održivosti:
- Okolišni rizici koji se odnose na ublažavanje posljedica klimatskih promjena, prilagodba klimatskim promjena i prijelaz na gospodarstvo s nižim udjelom ugljika, zaštita bioraznolikosti, upravljanje resursima, otpad i druge štetne emisije.
- Socijalni rizici koji se odnose na radne i sigurnosne uvjete te poštivanje radnog standarda, ljudskih prava i sigurnosti proizvodnje.
- Rizici upravljanja koji se odnose na obveze dubinske analize korporativnih menadžera, mjere za borbu protiv mita i korupcije te poštivanje relevantnih zakona i propisa.
Identificirani rizici održivosti uključeni su u definicije pokazatelja rizika i ocjene. Podaci vanjskih pružatelja koriste se prilikom prikupljanja podataka povezanih s održivošću za interne analize. Vanjski podaci mogu povremeno biti nepotpuni, neprecizni ili nedostupni. Pružatelji ocjene održivosti također uzimaju u obzir različite utjecaje i primjenjuju različite pondere, što znači da tvrtka koja je cilj ulaganja može imati različite ocjene održivosti. Stoga postoji rizik od netočne procjene vrijednosnog papira ili izdavatelja. Vlastiti model ocjenjivanja tzv. ESGenius koristi se za ograničavanje ovog rizika. U ovom modelu ocjenjivanja prevladavaju pristupi održivosti tržišta (etički orijentiran pristup nasuprot gledištu rizika) kombiniraju se kako bi se formirao cjelokupni pogled tijekom analiza. Kombiniranjem različitih pružatelja usluga smanjuje se praznine u podacima i provjerava vjerodostojnost različitih pristupa.
Interna platforma ESGenius svim fond i portfolio menadžerima omogućava pristup relevantnim ESG informacijama o njihovim portfeljima i pojedinačnim vrijednosnim papirima i te se informacije uzimaju u obzir prilikom donošenja odluke o ulaganju.
Mjerenje i procjena rizika održivosti prvenstveno se sastoji od:
Redovitog pregleda kvantitativnih specifikacija i ograničenja u upravljanju rizicima uz pomoć
o pozitivnih lista i/ili
o negativnih lista
· dodatnih (kvantitativnih) procjena u upravljanju rizicima u svrhu provjere vjerodostojnosti
pretpostavki i drugih (relevantnih) informacija važnih za management
· pregled procesa i dokumentacije u redovnom postupku revizije od strane kontrolnih funkcija (OP-Risk, Compliance)
· implementacija i objava relevantnih scenarija testa na otpornost rizika
EAM koristi ESG alate za prikaz različitih utjecaja na održivost i indikatora održivosti. Nisu svi elementi alata korišteni u svim investicijskim strategijama. Umjesto toga, upotreba pojedinih alata određuje se na temelju investicijske strategije i potencijalnog rizika koji je očekivan za svaki investicijski fond. U investicijskim fondovima u kojima se udjeli stječu od drugih društava za upravljanje, cilj je postići što veću dosljednost na razini fonda koji stječe udjele s obzirom na glavne štetne učinke na održivost i indikatore održivosti. Promjene u smislu proširenja ili smanjenja korištenih alata moguće su ako se pojavi potreba u okviru redovite revizije ili na ad hoc osnovi. Ispod je shematski prikaz.

Općenito, ESG alati mogu se koristiti u svim investicijskim fondovima društva za upravljanje kako bi se uzeli u obzir rizici održivosti kao dio investicijskog procesa.
Za posebne fondove kojima upravlja Društvo, mogu se koristiti i druga načela i metode ako se koriste usluge upravljanja ili savjetovanja od treće strane. Opis ovih alata dostavit će se ulagatelju fonda na način koji je s njim dogovoren.
Društvo za upravljanje posebnu pozornost posvećuje i načelima održivosti prilikom vlastitih ulaganja. Stručnjaci iz ESG tima uključeni su u donošenje investicijskih odluka za vlastiti portfelj.
Opis Erste Asset Management ESG alata
Minimalni standardi
Minimalni standardi za izravna ulaganja predstavljaju osnovne zahtjeve održivosti okoliša za upravljanje fondovima Društva. Nametanjem ozbiljnih ograničenja za ulaganja u ugljen pomažemo u poduzimanju aktivnosti protiv najvećeg proizvođača stakleničkih plinova i njegovom dugoročnom istiskivanju sa tržišta. Socijalna i etička načela također su uključena u minimalne standarde Društva. Bitan element je isključivanje proizvođača i trgovaca kontroverznim oružjem koje je međunarodnim ugovorima zabranjeno zbog ogromne patnje koju mogu nanijeti civilnom stanovništvu. Odricanje od ulaganja u instrumente za špekuliranje hranom također je dio ovih etičkih načela.
Sudjelovanje
Sudjelovanje znači da EAM grupa ulazi u konstruktivan i svrhovit dijalog s onim društvima u koje ulaže kao dio svojih poslovnih aktivnosti, kako bi se sa upravljačkim tijelima toga društva založilo za poslovnu strategiju koja uključuje održivost. EAM grupa djeluje izravno i putem investicijskih platformi kao što su PRI i CRIC, te poduzima zajedničke aktivnosti putem pružatelja usluga istraživanja. Ovi su projekti dugoročne prirode kako bi mogli pružiti dugoročnu potporu složenim procesima održivih promjena, na primjer u području izbjegavanja dječjeg rada. Društvo slijedi ova načela u svom investicijskom procesu.
Glasačka prava
Ostvarivanje glasačkih prava sastavni je dio procesa upravljanja. Društvo izvršava glasačka prava povezana s financijskim instrumentima izlistanih kompanija koje izravno drže investicijski fondovi u skladu s održivom politikom glasovanja Društva, pri čemu se mogu koristiti usluge savjetnika za glasačka prava. Cilj je zagovarati održivo usklađivanje korporacija, kao i ciljano upravljanje pojedinačnim ESG rizicima od posebne važnosti. Podržavajući relevantne odluke dioničara, rješenja za zaštitu okoliša i socijalna pitanja formalno se nameću odboru navedene tvrtke. To je također u financijskom interesu svih investitora, bez obzira na etičke, moralne ili održive interese. Daljnje informacije o glasovanju mogu se naći na mrežnoj stranici Društva u dijelu https://cdn0.erstegroup.com/content/dam/hr/eam/Dokumenti/OSTALO/Politika_sudjelovanja_EAM_2020.pdf
Dodatno se uz gore navedena osnovna načela, sljedeća pravila primjenjuju na investicijske fondove u skladu s člankom 8. SFDR uredbe koji promiču ili oglašavaju okolišne ili socijalne značajke ili kombinaciju ovih obilježja:
Kriteriji za isključivanje
Kriteriji za isključivanje Društva postavljaju stroge etičke granice. Ta isključenja ne služe samo zadovoljavanju visokih etičkih zahtjeva investitora, već također posebno zabranjuju ulaganja u socijalno, ekonomski i okolišno značajna područja kao što su nuklearna energija, naftni derivati ili proizvodnja električne energije iz ugljena zbog njihovog negativnog utjecaja ili profila rizičnosti. To pruža izravan doprinos poboljšanju društvenog i okolišnog utjecaja.
Analitički pregled zasnovan na standardima
U analitičkom pregledu zasnovanom na standardima, provjeravaju se ulaganja u skladu s određenim međunarodnim standardima i normama kako bi se upravljalo i ograničavali rizici održivosti portfelja. Kriteriji za isključivanje koje primjenjuju investicijski fondovi Društva, uzimaju u obzir relevantne međunarodne standarde, od ljudskih prava i standarda zaštite prava radnika Međunarodne organizacije rada (ILO) do UN Global Compact inicijative. Izdavatelji koji ih krše isključeni su kako bi se izbjeglo bilo kakvo sudjelovanje investicijskih fondova Društva u kršenju tih međunarodnih standarda.
Najbolji u klasi (Best in-class)
Pristup „najboljeg u klasi“ (eng. best-in-class approach) koristi ESG kriterije za prepoznavanje vodećih kompanija unutar gospodarskog sektora. Ovaj pristup omogućuje sektorski neutralnu strategiju ulaganja s djelomičnim smanjenjem rizika održivosti. ESG analiza u okviru modela "ESGenius" procjenjuje kompanije prema njihovom održivom, odnosno ESG profilu rizičnosti. Primjenom pristupa „najboljeg u klasi“, odabir je ograničen na najbolje kompanije temeljem ESG kriterija te su osigurani najviši standardi održivosti. U srednjoročnom razdoblju, usmjeravajući kapital (prema održivim ulaganjima), takav pristup pomaže podizanju razine održivosti kod vodstva kompanija. Ti se uspjesi mogu jasno primijetiti posebno na europskom tržištu čija prosječna ESG ocjena raste.
Integracija
Integracijom i povezanim smanjenjem ESG rizika već kod odabira vrijednosnih papira, s jedne strane, profil rizičnosti konkretnog investicijskog fonda poboljšava se nižim ponderiranjem neodrživih ili manje održivih vrijednosnih papira u portfelju, te s druge strane osigurava se da investicijski fond aktivno doprinosi sprječavanju socijalnih i ekoloških problema. Jedan od takvih primjera je poboljšani „ugljični otisak“. Veliki broj znanstvenih studija ukazuje na mogućnost ostvarivanja boljeg povrata od ulaganja uključivanjem ESG rizika u odluku o ulaganju.
Tematski fondovi
Održivi tematski fondovi ciljano ulažu u područja kao što su energetska učinkovitost, obnovljivi izvori energije, održiva mobilnost, kružno gospodarstvo i socijalni i razvojni projekti. Utjecaj na održivost izvještava se za svaki od ovih tematskih fondova.
Ecolabel i FNG Label
Društvo za upravljanje za pojedine je investicijske fondove ishodio certifikat prema važećim standardima održivosti financijskog tržišta kao što su FNG Label i Austrian Ecolabel. Ova neovisna vanjska procjena i potvrda osigurava usklađenost s propisanim zahtjevima za održivost.
Dodatno se uz osnovna načela i gore navedena pravila, sljedeće smjernice primjenjuju na investicijske fondove koji imaju za cilj održivo ulaganje koji u skladu s člankom 9. SFDR uredbe:
Fondovi koji su usmjereni na održivost
Osnovni cilj fondova pod upravljanjem Društva koji su usmjereni na održivost (“Impact” fondovi) je generiranje očekivanih povrata uz ulaganje u konkretna rješenja socijalnih i okolišnih izazova kao što su klimatske promjene. Time se želi postići mjerljiv pozitivan učinak. Okolišna ili socijalna vrijednost koju stvaraju takvi fondovi detaljno se izračunava i prikazuje na transparentan način. Te se informacije pružaju uz izvještavanje o CO2 otisku i izračunu vodenog otiska EAM-a.
Informacije sukladno članku 4. Uredbe (EU) 2019/2088
Sudionik na financijskom tržištu Erste Asset Management d.o.o. (LEI 529900OY10YUOZTM4Z35) |
Erste Asset Management d.o.o. (LEI 529900OY10YUOZTM4Z35) razmatra glavne štetne učinke svojih investicijskih odluka na čimbenike održivosti. Ova izjava je konsolidirana izjava o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti Erste Asset Management d.o.o.. Ova izjava o glavnim štetnim učincima na održivost odnosi se na razdoblje od 01.01.2023 do 31.12.2023. Erste Asset Management GmbH (u daljnjem tekstu "EAM") usuglašen je u području održivih ulaganja na razini grupe. Sva načela za koja se EAM zalaže, primjenjuju se na ponudu proizvoda, procese, upravljanje rizicima i odluke o ulaganju svih subjekata EAM Grupe i Društvo za upravljanje surađuje s EAM-om u tom kontekstu. Za poveznice na mrežnu stranicu s nacionalnom mrežnom domenom najviše razine za Austriju (.at) kao i tekstove koji se odnose na aktivno vlasništvo, glasovanje, sudjelovanje i upravljanje, pojam Društvo za upravljanje znači EAM, koji te aktivnosti obavlja samostalno. U razdoblju od 01.01.2023 do 31.12.2023, glavni štetni učinci Erste Asset Management d.o.o. izračunati su kao 12-mjesečni prosjek vrijednosti na kraju mjeseca. |
Opis politika za prepoznavanje i određivanje prioriteta kod glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti
U EAM grupi postoje sljedeće politike za određivanje prioriteta kod razmatranja glavnih štetnih učinaka:
- 2009.: Potpisivanje Načela Ujedinjenih naroda za odgovorno ulaganje (UNPRI) i integracija PRI načela u ESG pristup društva za upravljanje
- 2012.: Donošenje politike o isključivanju kontroverznog i zabranjenog oružja
- 2013.: Donošenje politike o odricanju od špekulacije hranom
- 2015.: Implementacija politike održivog glasanja za sve investicijske fondove EAM-a
- 2016.: Donošenje politike isključenja proizvodnje ugljena
- 2021.: Proširenje politike ugljena na proizvodnju električne energije na ugljen
- 2022.: Usvajanje EAM Stewardship Policy
- 2022.: Usvajanje minimalnog standarda EAM-a za cijelu tvrtku za ESG fondove
- 2022.: Proširenje politike špekulacije hranom na ETC
Dok EAM grupa izračunava sve PAI-ove koji su navedeni u SFDR RTS-u ovisno o kvaliteti i dostupnosti podataka kako bi pružio uvid u upravljanje imovinom, usredotočen je na ekološki otisak, posebno emisiju ugljika i potrošnju vode, analizu rizika koji nastaju zbog negativnih utjecaja na bioraznolikost, vodu stresa ili od opasnog otpada, kao i društvenih čimbenika kao što su sudjelovanje u kontroverznom oružju, poštivanje ljudskih prava, radni standardi i pitanja različitosti, pitanja protiv korupcije i podmićivanja. Štoviše, EAM grupa primjenjuje vlasničku ESG analizu i bodovanje za procjenu dopuštenosti ulaganja u izdavatelja koji pokrivaju širi raspon čimbenika održivosti od glavnih štetnih učinaka i često su specifični za pojedini sektor.
Raspodjela odgovornosti za provedbu unutar organizacijskih strategija i procedura
Integracija glavnih štetnih učinaka u investicijski proces uključuje: Upravu, Grupnog EAM direktora odjela za upravljanje imovinom/Direktora za održivost, Grupni EAM odjel za odgovorna ulaganja, Odjel za upravljanje imovinom, Odjel za upravljanje rizicima i Grupni EAM odjel za upravljanje podacima.
Uprava i direktor za održivost EAM grupe odgovorni su za nadzor i provedbu strategije održivog ulaganja.
Grupni odjel za odgovorna ulaganja EAM-a djeluje kao središnja točka EAM-ovih aktivnosti održivog ulaganja i pruža stručnost i uvide odjelima za upravljanje imovinom. Prvenstveno je zadužen za formuliranje politika održivog ulaganja, provođenje dubinske analize, izradu analiza ESG rizika i prilika, izračun ESG rezultata, definiranje dozvoljenih ulaganja za ESG fondove, generiranje kriterija za isključenje za tvrtku u cjelini, kao i za specifične fondove, kao i za provođenje sudjelovanja s tvrtkama u koje se ulaže o relevantnim ESG temama i ostvarivanje prava glasa u skladu sa smjernicama za odgovorno glasovanje.
Odjeli za upravljanje imovinom za pojedine klase imovine odgovorni su za provedbu ESG strategija i politika, čime se smanjuju stvarni i potencijalni štetni učinci, kao i za praćenje potrebe za sudjelovanjem ili dezinvestiranja gdje je to potrebno.
Na temelju istraživanja i analiza koje je proveo Odjel za odgovorna ulaganja EAM grupe, Grupni EAM odjel za upravljanje rizicima provjerava sve relevantne fondove u smislu kompatibilnosti s EAM-ovim internim ESG standardima na dnevnoj razini.
Odjel za upravljanje podacima omogućuje da podaci i analize budu dostupni svim relevantnim odjelima.
Pomoću podataka koje pružaju vanjski partneri i vlastitog istraživanja Erste Asset Managementa, PAI se identificiraju i prate i na fundamentalnoj i na kvantitativnoj osnovi. Glavni štetni učinci izračunati su za EAM kao subjekt i za relevantne fondove kako bi se identificirali najveći doprinositelji.
Metodologije za odabir pokazatelja i objašnjenje kako te metodologije uzimaju u obzir vjerojatnost pojave i ozbiljnost tih glavnih štetnih učinaka, uključujući njihov potencijalno nemogućnost ispravka
U skladu s očekivanjima Smjernica OECD-a „Odgovorno poslovno ponašanje za institucionalne ulagače“, EAM grupa daje prioritet svojim naporima u obavljanju dubinske analize koristeći „pristup temeljen na riziku“. Razmatra značaj ili ozbiljnost štetnog utjecaja kao funkciju njegovog razmjera, opsega i nemogućnosti ispravka, koji se navode kako slijedi:
- Razmjer se odnosi na težinu štetnog utjecaja.
- Opseg se odnosi na doseg utjecaja, npr. broj pojedinaca koji jesu ili će biti pogođeni ili opseg štete za okoliš.
- Nemogućnost ispravka znači bilo kakva ograničenja mogućnosti vraćanja pogođenih pojedinaca ili okoliša u situaciju koja je jednaka njihovoj situaciji prije štetnog utjecaja.
Konkretno, pristup temeljen na riziku prepoznaje sljedeće čimbenike za davanje prioriteta naporima društva za upravljanje kod dubinske analize.
- Specifično za sektor: dotična/priroda aktivnosti (npr. rad i uvjeti rada u zdravstvenim ustanovama, tvornicama) tvrtki u koje se ulaže.
- Specifično za državu:
- socio-ekonomski čimbenici konteksta u kojem tvrtke u koje se ulaže posluju (npr. autohtone zajednice, zemlje koje nemaju pristup osnovnim potrebama)
- kontekst upravljanja u kojem tvrtke u koje se investira posluju (npr. autoritarni režim, problemi korupcije ili slaba vladavina prava)
- Specifično za tvrtku: same tvrtke u koje se ulaže (npr. loša evidencija u odgovornom ponašanju, kao što su prijevara i podmićivanje, radni sporovi, loša ekološka učinkovitost itd.)
Metodologije za utvrđivanje i procjenu glavnih štetnih učinaka
Postoje dvije faze za utvrđivanje i procjenu glavnih štetnih učinaka, ex-ante ulaganje i ex-post ulaganje.
- Prije ulaganja, EAM grupa provodi istraživanje kako bi identificirala rizik štetnog utjecaja, dajući prioritet prema ozbiljnosti tog utjecaja. Kvantitativni proces temelji se na interno razvijenim alatima. Osim toga, postoji kvalitativno preklapanje od strane analitičara odjela za odgovorno ulaganje. Nekvalificirani izdavatelji isključeni su iz dozvoljenih ulaganja. Ako relevantni izdavatelji nisu uvršteni u bazu podataka, analitičari će provesti dubinsku analizu i dodati ih u bazu podataka.
- Naknadno, ulaganja se kontinuirano provjeraju od grupnog EAM odjela za rizike radi ispunjavanja ESG kriterija specifičnih za fond na temelju definiranih dozvoljenih ulaganja koje je definirao odjel za odgovorna ulaganja. Dozvoljena ulaganja ažuriraju se redovito.
Unutar portfelja, odabir glavnih štetinih pokazatelja ovisi o strategiji proizvoda i ciljevima. Prema SFDR-u, EAM je klasificirao tri skupine fondova, članak 6., članak 8. (EAM ESG integracijski fondovi i EAM odgovorni fondovi) i članak 9. fondovi (Impact fondovi). Klasifikacija ovisi o tome ima li dotični fond cilj održivosti i ako ima, u kojoj mjeri uključuje pristup održivom ulaganju. Posljedično, različiti skupovi pokazatelja primjenjuju se na te grupe i pojedinačne fondove. Izgrađeni na temelju kriterija isključenja za cijelu tvrtku reguliranih EAM Politikom dezinvestiranja u ugljen, Politikom kontroverznog oružja kao i Politikom protiv špekulacija hranom i poljoprivrednim dobrima koja se primjenjuju na sve fondove kako bi odražavali opće etičke standarde društva za upravljanje. ESG integracijski fondovi su uključuju dodatni kriterij isključenja koji uključujuje zabranu dječjeg rada, diskriminaciju, prisilnog rada, kršenja ljudskih prava vojske i oružja, kršenja Globalnog sporazuma UN-a i zadržavanje minimalne
ESG ocjenu 30, (od 100) za izdavatelje u koje se ulaže, s pokrivenošću podataka ne manjom od 51% NAV-a fonda. EAM grupni Responsible fondovi i Impact fondovi koriste pristup “najbolji u klasi” s ESG pragom ocjene od 50 (ili medijanom specifičnim za sektor) i primjenjuju različite kriterije isključenja ovisno o postavci proizvoda. Detalje možete pronaći ovdje.
ESG istraživanje provodi se pomoću interne ekspertize EAM-a, uz podršku više internih i vanjskih resursa, uključujući sastanke tvrtke i niz pružatelja podataka. ESG ocjene tvrtki treće strane sustavno se ugrađuju u izvješća o istraživanju društva za upravljanje kako bi se pružio dodatni kontekst. Trenutno EAM koristi ESG informacije od MSCI ESG istraživanja, ISS ESG istraživanja, Sustainalytics kao i Truvalue-Labs za pružanje sveobuhvatne, pravovremene i detaljne ESG analize.
Alati
EAM koristi ESG alat za rješavanje različitih utjecaja na održivost i pokazatelja održivosti. Ne koriste se svi elementi alata u svim strategijama ulaganja. Umjesto toga, korištenje pojedinačnih alata određuje se na temelju investicijske strategije i očekivanog potencijala rizika za svaki investicijski fond. Kod stjecanja udjela u investicijskim fondovima drugih društava za upravljanje, cilj je postići najveću moguću konzistentnost na razini fonda preuzimatelja u pogledu glavnih štetnih učinaka na održivost i pokazatelja održivosti. Promjene u smislu proširenja ili smanjenja korištenih alata su moguće, pod uvjetom da proizlazi iz redovitih pregleda ili od slučaja do slučaja. Ispod je shematski prikaz.
U načelu, ESG alati mogu se koristiti u svim investicijskim fondovima društva za upravljanje kako bi se uzeli u obzir rizici održivosti kao dio procesa ulaganja.
Objašnjenje mogućih pogrešaka unutar ove metodologije.
Budući da se EAM primarno oslanja na treće strane za neobrađene podatke za izračun glavnih štetnih učinaka, pogreška može nastati iz sljedećih izvora:
- Pogrešni podaci
- Nepotpuni podaci
- Zastarjeli podaci
- Različita mjerenja prijavljenih podataka po izdavateljima
- Pogrešna metoda procjene za procijenjene podatke
EAM prepoznaje ograničenje podataka i pažljivo će pregledati u slučaju abnormalnosti, odstupanja i naglih promjena te će provjeriti inicijalni izvor podataka i prijaviti pogreške svom davatelju podataka ako ih identificira.
Izvori podataka
EAM izvori podataka uključuju vanjske pružatelje istraživanja tržišta, interne financijske analitičare ili stručnjake za odgovorna ulaganja; konkretno, naručene studije; javne informacije ili dijeljene informacije iz usporedivih industrija; ili suradničkih inicijativa. U konačnici, informacije potječu od:
- Izravnog objavljivanje podataka tvrtke: izvješća o održivosti, godišnja izvješća, regulatorna dokumentacija i web stranice tvrtke
- Neizravno objavljivanje podataka o tvrtki: podaci koje je objavila državna agencija, industrijska i trgovačka udruženja i pružatelji financijskih podataka
- Izravna komunikacija s tvrtkama kao što je gore opisano u komunikaciji tvrtke
ESG Research partneri EAM-a su:
- ISS ESG
- MSCI ESG
- Sustainalytics
- Factset-Truvalue Labs
Politike sudjelovanja
U okviru Načela odgovornog ulaganja (PRI), EAM grupa redovito ulazi u suradnje, posebice u području sudjelovanja, kako bi omogućila pozitivne promjene i unutar najvećih kompanija.
Cilj EAM-ovog pristupa sudjelovanju je postići maksimalne promjene prema održivom upravljanju u izravnom dijalogu s tvrtkama u ime svojih klijenata. To nije samo etički motivirano, već i zato što je dužnost društva za upravljanje minimizirati ESG rizike svojih ulaganja dok istovremeno stvara nove prilike za svoje klijente.
Aktivno vlasništvo
Erste Asset Management grupa shvaća 'aktivno vlasništvo' kao ključni stup svog pristupa ulaganju. To znači da odgovornost EAM grupe nije ograničena na uključivanje kriterija održivosti u odabir portfelja, već i da bude aktivan investitor koji surađuje s tvrtkama u koje se ulaže, kako bi promovirao mjere koje služe društvenoj odgovornosti, zaštiti okoliša i poboljšanoj transparentnosti.
Sudjelovanje
Kao predani investitor, društvo za upravljanje traži aktivan dijalog s upravom relevantnih društava kao dio svog procesa održivosti. Ovo razotkriva slabosti menadžmenta u rješavanju ekoloških, društvenih i upravljačkih aspekata. Nadalje, rješavanje ovih problema s tvrtkama služi traženju zajedničkih rješenja za poboljšanje. Sudjelovanje nije samo pitanje odgovornosti, već također doprinosi smanjenju rizika i tako može poboljšati dugoročne izglede ulaganja. Posljedično, EAM grupa može isključiti tvrtke koje ne pokažu suradnju. Erste Asset Management grupa koristi tri strategije sudjelovanja:
Lokalno sudjelovanje | Kao tržišni lider u srednjoj i istočnoj Europi, EAM grupa domaće tvrtke smatra jednim od svojih središnjih područja. Tržišna pozicija EAM grupe i reputacija omogućuju održavanje učinkovitog dijaloga s tvrtkama. Proces sudjelovanja pokreće se čim redoviti istraživački napori društva za upravljanje pokažu da bi sudjelovanje imalo smisla. To automatski osigurava fokus na relevantna pitanja |
Udruženo sudjelovanje | Udruživanje interesa ESG-a s drugim ulagačima kako bi se povećao utjecaj kod međunarodnih grupa i zajednički promicala održiva promjena kroz dijalog s tvrtkama. Pritom se društvo za upravljanje oslanja na međunarodne mreže održivosti kao što su Climate Action 100+, PRI, CRIC i uslugu sujelovanja Sustainalytics.
|
Dijalog | EAM grupa pokreće izravan dijalog s tvrtkama kako bi se raspravljalo o njihovoj održivom pristupu i budućoj strategiji, a teme povezane s ESG-om raspravljaju djelatnici odjela za upravljanje imovinom putem redovitih poziva s izdavateljima. |
PAI-fokusirano sudjelovanje
U okviru aktivnosti sudjelovanja, EAM grupa razmatra PAI u odnosu na emisiju stakleničkih plinova/ okolišna i socijalna pitanja.
Putem ovih angažmana, izdavatelji u koje se ulaže mjere i izvješćuju o relevantnim informacijama u vezi s PAI-jem koji utječe na njihovo poslovanje. Ciljevi ovih dijaloga o PAI-u obično uključuju:
- bolje otkrivanje PAI-ja (uključujući korake koje izdavatelji poduzimaju kako bi ih riješili)
- učinkovitije upravljanje PAI
- predanost promjenama za koje se očekuje da će pozitivno utjecati na PAI
Neuspješno sudjelovanje s tvrtkama koje su imale značajne negativne utjecaje na održivost podliježu EAM-ovom procesu eskalacije (tj. otvorena pisma, glasovanje protiv uprave, izjave na godišnjim skupštinama) i mogu dovesti do rasprodaje izdavatelja iz portfelja (vidi dolje).
Dodatne informacije o politici angažmana EAM grupe i izvješćima mogu se pronaći na mrežnoj stranici društva za upravljanje.
Glasovanje
Glasanje je središnji stup EAM-ovog pristupa aktivnog vlasništva. Društvo za upravljanje od 2012. godine ostvaruje pravo glasa za udjele u EAM-ovim ODGOVORNIM fondovima u skladu s politikom glasanja EAM grupe koja slijedi održive smjernice. Od 2016. godine EAM grupa je proširila svoja glasačka prava na tradicionalno upravljane dioničke fondove. Kao rezultat toga, glas ulagatelja u EAM fondove aktivno se percipira kao neizravnih dioničara uloženih tvrtki.
Dodatne informacije o politici glasovanja možete pronaći ovdje.
Kako bi se osigurala transparentnost i dosljednost glasačkog ponašanja, glasački portal EAM grupe redovito i javno izvještava o biračkom ponašanju.
Provjera vjerodostojnosti postojećih smjernica provodi se redovito. Ako se utvrdi da se ne može postići poboljšanje nepovoljnih učinaka na održivosti, strategija sudjelovanja EAM grupe bit će revidirana (tj. kanali sudjelovanja društva za upravljanje, ciljane regije/tvrtke, politika glasovanja putem opunomoćenika, tematsko sudjelovanje...) i novi ili dodatni prioriteti postaviti će se kako bi se povećala njegova učinkovitost. Takve prilagodbe politika bile bi definirane prema PAI-u i rezultatima sudjelovanja.
Upućivanje na međunarodne standarde
Kodeks ponašanja
EAM je predan osnovnim vrijednostima zakonski usklađene i etički održive korporativne kulture i svoje vlastite aktivnosti temelji na EAM Kodeksu ponašanja s obvezujućim pravilima u svakodnevnom poslovanju kroz vlastite aktivnosti.
Društvo za upravljanje podržava nekoliko međunarodnih standarda i surađuje s različitim nizom institucija kako bi financijska tržišta učinila održivim. Suradnjom na pitanjima održivosti putem ovih važnih platformi, EAM aktivno doprinosi oblikovanju globalnih investicijskih ciljeva
Erste Asset Management potpisnik je:
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
Erste Asset Management je član/sudionik:
- Klimatska akcija 100+
- Europski forum za održiva i odgovorna ulaganja (Eurosif)
- Forum Nachhaltige Geldanlagen (FNG)
- Udruga za promicanje etike i održivosti ulaganja (CRIC)
- Procjena tranzicije kapitala (PACTA)
- Spanisif
Erste Asset Management surađuje s:
- Svjetski fond za očuvanje prirode (WWF) Austrija
Fondovi kojima upravlja Erste Asset Management dobitnicu su nagrada:
- Austrian Ecolabel
- German FNG Seal
- Eurosif Transparency Seal
Erste Asset Management podržava sljedeća načela i najbolje prakse:
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera
- Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije
- Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća
- OECD-ova načela korporativnog upravljanja
- UN Global Compact
Erste Asset Management pridržava se:
- Globalna načela upravljanja Međunarodne mreže korporativnog upravljanja (ICGN).
- Odgovorno poslovno ponašanje za institucionalne ulagače prema smjernicama OECD-a
Od 1. srpnja 2011. Erste Asset Management (EAM) obvezao se suzdržati se od ulaganja u tvrtke koje se mogu povezati s djelovanjem u području „kontroverznog (zabranjenog) oružja“. Kontroverzno oružje definirano je kao obrambena oprema čija je uporaba i proizvodnja odbijena zbog pretjerane patnje koju uzrokuje i regulirana je nekoliko međunarodnih konvencija kao što su:
- Konvencija o kazetnom streljivu (2008.)
- Ugovor o protupješačkim minama (1997.), poznat i kao Ottawski ugovor (1997.)
- Ugovor o neširenju nuklearnog oružja (1968.)
- Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje, gomilanja i uporabe kemijskog oružja te o njegovom uništenju (1993.)
- Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje i gomilanja zaliha bakteriološkog (biološkog) oružja te o njihovom uništenju (1972.)
Osim toga, Erste Asset Management je podružnica Erste Group Bank AG. Erste Group Bank AG potpisnica je i članica raznih međunarodnih standarda i poslovnih kodeksa.
- Pokazatelji negativnih učinaka koji se koriste u procjeni glavnih negativnih utjecaja na održivost iz članka 6. RTS-a (Tablice 1-3) za mjerenje takve sukladnosti ili usklađenosti
Međunarodni standardi/inicijative koje podržavamo Pokazatelji koji se koriste za procjenu usklađenosti
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Emisije stakleničkih plinova
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Ugljični otisak
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Intenzitet stakleničkih plinova tvrtki u koje je uloženo
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Izloženost tvrtkama aktivnih u sektoru fosilnih goriva
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Intenzitet potrošnje energije po sektoru s velikim
- Načela odgovornog ulaganja (PRI) utjecajem na klimu
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Konvencija o biološkoj raznolikosti Aktivnosti koje negativno utječu na područja osjetljiva na biološku raznolikost
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Otpadne vode
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Omjer opasnog otpada
- Pariški klimatski sporazum Ulaganje u tvrtke koje nemaju
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU inicijativu za smanjenje emisije ugljika
- Konvencija o biološkoj raznolikosti Prirodne vrste i zaštićena područja
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu Kršenja načela UN Global Compacta i
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janeira Smjernica Organizacije za ekonomsku
- Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije suradnju i razvoj (OECD) za
- Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća multinacionalna poduzeća
- Globalni dogovor Ujedinjenih naroda
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu Nedostatak procesa i mehanizama
- Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije usklađenosti za praćenje usklađenosti s
- Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća načelima UN Global Compacta i OECD
- Globalni dogovor Ujedinjenih naroda smjernicama za multinacionalna poduzeća
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu Razlika u plaćama između spolova
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu Rodna raznolikost u upravi
- Konvencija o kazetnom streljivu (2008.)
- Ugovor o protupješačkim minama (1997.), poznat i kao Ottawski ugovor (1997.)
- Ugovor o neširenju nuklearnog oružja (1968.) Izloženost kontroverznom oružju
- Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje, gomilanja i (protupješačke mine, kazeta, kemijsko uporabe kemijskog oružja te o njegovom uništenju (1993.) i biološko oružje)
- Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje i gomilanja zaliha bakteriološkog (biološkog) oružja te o njihovom uništenju (1972.)
- OECD-ova načela korporativnog upravljanja Prevelik omjer plaća izvršnih direktora
- Pariški klimatski sporazum Udio obveznica koje nisu certificirane
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU kao zelene prema budućem aktu EU-a
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera kojim se uspostavlja EU standard zelenih obveznica
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera Intenzitet stakleničkih plinova
- Načela odgovornog ulaganja (PRI)
- Obaveza o karbonskoj emisiji prema dogovoru iz Montreala
- Opća deklaracija o ljudskim pravima
- Deklaracija Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu
- Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije Zemlje u koje se ulaže podložne kršenju
- Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća društvenih normi
- UN Global Compact
- Pariški klimatski sporazum Udio ulaganja u nekretnine uključene u
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU vađenje, skladištenje, transport
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera ili proizvodnju fosilnih goriva
- Pariški klimatski sporazum
- Obaveza primjene Zelene potrošnje u EU Udio ulaganja u energetski
- Deklaracija o okolišu i razvoju iz Rio de Janiera neučinkovite nekretnine
Metodologija i podaci koji se koriste za mjerenje usklađenosti ili usklađenosti, uključujući opis pokrivenosti, izvore podataka i način na koji metodologija predviđa buduće rezultate tvrtki u koje se ulaže.
EAM koristi metriku MSCI SFDR Adverse Impact Metrics za izračun gore navedenih relevantnih pokazatelja zajedno s drugim vrstama podataka koje pružaju dobavljači trećih strana. Pokrivenost MSCI SFDR Adverse Impact Metrics je približno 10.100 izdavatelja dionica i obveznica s fiksnim prihodom, uključujući sastavnice MSCI ACWI Investable Market Indexa. Izvori podataka uključuju objavljene podatke tvrtke, neizravne podatke i izravnu komunikaciju s tvrtkama. Metoda izračuna dostupna je ovdje. Trenutačno metodologija ne predviđa buduću izvedbu zbog nedostatka široke pokrivenosti pouzdanim podacima o smanjenja ugljika i neusporedivosti metoda predviđanja s obzirom na usklađivanje s Pariškim klimatskim sporazumom.
EAM proaktivno doprinosi cilju Pariškog sporazuma otkrivanjem ugljičnog otiska za portfelje u sklopu Montrealskog dogovora. Društvo za upravljanje također je sudjelovalo u programu PACTA za procjenu usklađenosti portfelja s različitim klimatskim scenarijima u 2021. te je aktivan suradnik inicijative Climate Action 100+.
CO2 otisak
EAM aktivno nastoji smanjiti emisiju ugljika u svim područjima poslovanja Društva. U tu svrhu mjere se emisije opsega 1 - 2 u skladu s Protokolom o stakleničkim plinovima. Uz odgovarajuću dostupnost podataka planira se i mjerenje emisija Scope 3. Osim toga, utvrđene emisije CO2 ne samo da se kompenziraju u skladu s međunarodnim standardima, već se i aktivno postavljaju i ostvaruju ciljevi smanjenja emisija (zamjena poslovnih putovanja video konferencijama, prelazak na javni prijevoz za put do posla, smanjenje potrošnje papira itd.).
Stupanj usklađenosti EAM-a s ciljevima Pariškog sporazuma
EAM je član organizacije Climate Action 100+. Climate Action 100+ koalicija je investitora pokrenuta 2017. godine i zamišljeno je da traje pet godina.
Cilj je angažirati 100 najvećih svjetskih emitera stakleničkih plinova kako bi smanjili svoje emisije i financijski procijenili klimatske rizike u svojim bilancama i uskladili svoje poslovne strategije s ciljevima Pariškog sporazuma. Zajedno je 100 tvrtki odgovorno za oko dvije trećine globalnih emisija stakleničkih plinova. Kao dio Klimatske akcije 100+, Erste Asset Management Gmbh preuzeo je vodeću ulogu u zajedničkom angažmanu s OMV AG.
EAM je u svibnju 2020. godine odlučio sudjelovati u programu PACTA 2020. PACTA je kratica za "Paris Agreement Capital Transition Assessment" model koji je razvio nezavisni, neprofitni think tank 2°. Cilj je izmjeriti usklađenost portfelja s pariškim klimatskim ciljevima.
2016. EAM je potpisao PRI Montreal Pledge. EAM se time obvezuje izmjeriti i objaviti ugljični otisak svih svojih održivih dioničkih i obvezničkih fondova
- predviđajući klimatski scenarij
Predviđajući klimatski scenariji su u razvoju i očekuje se da će biti implementirani do kraja 1. tromjesečja 2023.
Povijesna usporedba
Povijesna usporedba bit će dostupna objavom PAI izjave 2024. godine.
Informacije u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/2088
Informacije o proizvodu vezane uz održivost
Dokument o informacijama u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/2088 provodi se za sljedeće fondove u skladu s člankom 8. i 9. Uredbe (EU) 2019/2088. Kliknite na odgovarajući naziv fonda za pristup dokumentu:
Investicijski savjet
Informacije u skladu s člankom 3. i člankom 4 . Uredbe (EU) 2019/2088
Izjava o odricanju od odgovornosti
Ova mrežna stranica je sredstvo promidžbe. Ukoliko nije drugačije navedeno, izvor podataka je Erste Asset Management d.o.o. Komuniciramo na hrvatskom i engleskom jeziku. Prospekt (kao i eventualne izmjene prospekta) objavljen je u skladu sa Zakonom o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom (NN 44/16, 126/19 i 110/21, 76/22). Prije donošenja konačne odluke o ulaganju, potrebno je pročitati prospekt i pravila fonda u koji se želi uložiti te dokument s ključnim podacima. Prospekt i dokument s ključnim podacima za ulagatelje dostupni su svim zainteresiranim osobama besplatno, u sjedištu društva za upravljanje kao i u svim poslovnicama depozitara. Točan datum zadnje objave prospekta, jezici na kojima su ključni podaci za ulagatelje dostupni kao i informacije o drugim mjestima na kojima su ti dokumenti dostupni objavljeni su na mrežnoj stranici www.erste-am.hr.
Ova mrežna stranica sadrži dodatne informacije za naše ulagatelje koje se temelje na razini znanja osobe zadužene za njihovo sastavljanje u vrijeme kad ih je sastavila. Naše analize i zaključci općenite su naravi i ne uzimaju u obzir individualne potrebe naših ulagatelja vezano za povrate, poreznu situaciju ili sklonost riziku. Napominjemo da povijesni prinos nije pouzdan pokazatelj budućeg razvoja fonda. Molimo vas da obratite pozornost na činjenicu da ulaganje u vrijednosne papire, osim opisanih izgleda, nosi sa sobom i rizike. Cijena udjela i prinos mogu kako rasti tako i padati.